Zmień swoje przekonania
Własne przekonania najszybciej rozpoznasz po tym co mówisz i w jaki sposób się wypowiadasz. W zarządzaniu sobą ogromną pracą jest praca i uwaga skoncentrowana na sobie. Dlatego właśnie im więcej uwagi skupiasz na sobie, tym szybciej jesteś w stanie zauważyć ograniczające Cię przekonania.
 
Zastanów się przez chwilę skąd znasz lub utożsamiasz się z takimi przekonaniami jak; „Tak już po prostu jest, że szef to może wszystko, a pracownik to wyrobnik, który ma niego zap…” lub „Klienci to dranie” albo „Niezawodne samochody są z Niemiec”, „Nie mogę wykonać tego zadania – polecenia, bo się do tego nie nadaję”, „Tak to tylko bogaci mają, a ja…”.
Proponuję Ci trochę pracy nad sobą, abyś poobserwował siebie i zauważył reakcję podczas czytania i odpowiadania na poniższe pytania, ok. Więc zacznijmy;
 
  1. Przekonanie ograniczające mnie, to ….. (nie nadaje się do tego! To za ciężkie dla mnie! Jestem z innej gliny ulepiony! lub inne, które przychodzi Ci teraz do głowy). Jak już dokończysz i ustalisz przekonania dotyczące tylko Ciebie, to teraz odpowiedz; Jak to wpływa na Twoje życie osobiste? Jak to wpływa na Twoje życie zawodowe? Jak to wpływa na Twoją przyszłość?
  2. Przekonanie ograniczające innych, to ….. (Nikt mnie nie rozumie! Robią mi na złość! Oni mieli inne warunki, w których dorastali i teraz jest im łatwiej! lub inne, które przychodzi Ci teraz do głowy). Jak już dokończysz i ustalisz przekonania dotyczące tylko Ciebie, to teraz odpowiedz; Jak to wpływa na Twoje życie osobiste? Jak to wpływa na Twoje życie zawodowe? Jak to wpływa na Twoją przyszłość?
  3. Przekonanie ograniczające sytuacji, to ….. (to przez korki na ulicy, powolny autobus lub kolegę się spóźniam! Miałem wypadek – kolizję drogową, która nie pozwoliła mi na…! Gdyby nie ta sytuacja miałbym …! lub inne, które przychodzi Ci teraz do głowy). Jak już dokończysz i ustalisz przekonania dotyczące tylko Ciebie, to teraz odpowiedz; Jak to wpływa na Twoje życie osobiste? Jak to wpływa na Twoje życie zawodowe? Jak to wpływa na Twoją przyszłość?
  4.  
We wcześniejszych wpisach omawiałem kwadrat odpowiedzialności, z którego wynika, że im większą odpowiedzialność bierzesz w życiu za to co Ci się przydarza, to… 
A odpowiadając na powyższe pytania na temat Twoich przekonań, ustalasz poziom własnej odpowiedzialności. Zauważasz, skutki decyzji jakie podejmujesz oraz to, czym się kierujesz w życiu; ambicjami, lenistwem, zaangażowaniem, dumą, pychą… Jeśli odpowiedziałeś na wszystkie pytania, to juz wiesz które obszary przekonań są do zmiany, aby z czasem było łatwiej – z czasem!
 
Bo jak robisz w życiu rzeczy łatwe, to Twoje życie będzie ciężkie. A jak robisz w życiu rzeczy ciężkie, to Twoje życie będzie łatwe. Gdzie jesteś dziś i co wybierasz? Gdzie jesteś dziś i czym się kierujesz?