To proces delegowania i zarządzania sobą przez cele wcześniej już ustalone w trakcie pracy z G.R.O.W. Wyznaczyłeś już cel, którym może to być jakieś zadanie do realizacji. Ustaliłeś gdzie jesteś i gdzie się teraz znajdujesz na własnej drodze oraz ustaliłeś zakres własnej odpowiedzialności. Teraz przyszedł czas na szczegóły.
Zasada S.M.A.R.T.E.R jest wersją rozszerzoną o E.R. bo pewnie do dziś znałeś tylko S.M.A.R.T. prawda? Ta wersja doskonale wspomoże Cię przy delegowaniu poszczególnych zadań. Wersja ta jest bardzo niedoceniana przez wiele osób dlatego postanowiłem ją przypomnieć.
Ta klasyczna zasada liter, to naprawdę twarda koncepcja wynikająca z efektywnego zarządzania przez cele. Od pewnego czasu S.M.A.R.T. został wzbogacony o psychologiczne aspekty postrzegania zadań; E i R.
S – Specyfic, czyli konkretny cel i szczegółowo opisany plan zadania i działania. Określasz co chcesz konkretnie osiągnąć? Jak będzie wygladała sytuacja gdy już to osiągniesz? Jakiego dokładnie rezultatu oczekujesz? Dotyczyć też może zasobów i czynności jakie chcesz wykonać.
M – Measurable, czyli mierzalny cel musi być. Takim celem łatwiej się zarządza i możesz stwierdzić czy został zrealizowany lub w jakim stopniu go zrealizowałeś. Zastanów się jak ilościowo lub liczbowo możesz określić ten cel? W ten sposób mierzysz postęp jego osiągnięcia.
A – Achievable, oznacza, że ten cel musi być – powinien być ambitny. Twoja wiedza i doświadczenie świadczą o tym, że ten cel i jego powodzenie jest ambitne. Słaby cel nie motywuje. Określ w skali od 1 do 10 jak ważny jest ten cel dla ciebie. Jak nie ma 10 to jest słaby.
R – Relevant, mówi o tym jak bardzo Twój cel jest dla Ciebie ważny. Co się wydarzy jak go osiągniesz oraz się takiego stanie jak celu nie osiągniesz? Co czujesz gdy myślisz o jego wykonaniu? strach, lęk, radość… Zastanów się chwilę i odczytaj swoje emocje związane z jego wykonaniem. Z czego zrezygnujesz aby osiągnąć ten cel?
T – Trackable, określ w jakim terminie go wykonasz. Ile czasu potrzebujesz na urzeczywistnienie się tego celu – jego osiągnięcie lub na kiedy ma być wykonane zadanie. Określ etapy tak zwane kamienie milowe jego realizacji abyś widział poszczególne rezultaty, które potwierdzają częściowe jego wykonanie.
E – Exciting, czyli jak bardzo jest dla Ciebie ekscytujący. Co słyszysz, czujesz i widzisz gdy myślisz o zrealizowanym celu? Jak bardzo Cię motywuje jego wykonanie? Nie próbuj wymuszać tej ekscytacji, bo nic z tego nie wyjdzie. Cel musi być Twój i Ty powinieneś pragnąć go realizować.
R – Recorder, zapisany i widoczny w miejscu, do którego masz dostęp aby widzieć na bierząco jego postęp. Czy to będzie linia czasu (kalendarz), czy piramida, w której zapisujesz etapy poszczególnych wykonanych prac, czy bardziej projekt. Od Ciebie zależy w czy się lepiej czujesz lecz niech to będzie wizualne i widoczne.
Pułapki jakie czekają przygotowane prze Twojego Trolla, to; dużo ogólników – aby mógł szybko Cię ściągnąć z trasy i zapobiec jego realizacji. Brak szczegółów oraz kontroli nad poszczególnymi etapami. Nieprzemyślane zadania, które ustalone mogą zostać chaotycznie. Za dużo optymizmu a za mało sprecyzowanych potrzebnych do wykonania zadania kompetencji.
W. A. R. T. O. abyś osiągnął ten cel;
W – warty
A – ambitny
R – realistyczny
T – terminowy
O – opłacalny