Wstyd

Kolejna z naszych emocji – Wstyd. Każdy go czasem odczuwa! 😊
Wstyd…
Zarządzanie sobą polega na zwracaniu uwagi i czujności swoich reakcji na bodźce z otoczenia, lub swojej wyobraźni. Zwracając uwagę na swoje ciało i pozycje, które zajmujemy, np. gdy się kurczę i chciałbym się schować, to zaczynam szukać emocji, które w danym momencie mnie przeszywają. W tej pozycji najczęściej czuję wstyd. Posiadając wiedzę na temat mowy ciała, mogę sam wprowadzić się w te emocje, za pomocą właśnie pozostania przez dłuższą chwilę w tej pozycji, lecz jeżeli nie będę utrzymywać tej pozycji związanej ze wstydem, to wstyd też się długo we mnie nie utrzyma.
Jak to działa? Przecież jak się cieszę i w pełni raduje, to moje ciało wyraża to w sposób: jestem naprężony, wyprostowany, unoszę ręce ku górze, na twarzy mam uśmiech, radość i stoję głównie na dwóch wyprostowanych w kolanach nogach.
Wstyd wiąże się też z przekonaniami, jakie nosimy w sobie od dłuższego czasu, są to np. z twierdzenia typu „jestem gorszy”, „nie zasługuje na to”, „nie nadaje się …”. Takie przekonania powodują zachowanie się w szeregu i niewychodzenia przed niego. To tak jakby zakładać pelerynę niewidkę. Im szybciej uświadomisz sobie, zaakceptujesz swoją wyjątkowość, tym szybciej opanujesz swoje przekonania i wyjdziesz z poczucia wstydu.
Mechanizm jest prosty: jeśli się czegoś wstydzisz, to znaczy, że skrywasz jakiś sekret, a rozwiązaniem jest ujawnienie go. To daje poczucie wolności, którą zaakceptuje osoba bądź, warunki w których, poczujesz się bezpiecznie, abyś mógł opowiedzieć o swoim wstydzie. Najlepszym sposobem na ujawnienie tego, jest skorzystanie z profesjonalisty, który cię nie oceni – jak zrobiłoby to wiele osób wokół ciebie, które udzielały swojej rady. Takim profesjonalistą jest coach lub Psychoterapeuta. Osoby te, nie są z tobą emocjonalnie powiązane, co ułatwia wychodzenie z tego procesu.
Określ swoje wartości, którymi kierujesz się w życiu. Napisz, dlaczego te wartości są dla ciebie ważne i w jakich momentach życia były dla ciebie wsparciem i kiedy były pomocne? Określ dokładnie 3 sytuacje.