Transakcja skrzyżowana

Zachodzi wówczas, gdy zwracam się do innego stanu Ja mojej osobowości niż tej, w której jest druga osoba aktualnie. Powstają w ten sposób konflikty w związkach i grupach, lecz też są takie sytuacje, które je rozwiazują. 

Żona zwraca się do męża przed jego wyjściem z domu aby się ciepło ubrał. To jest komunikat matczyny (matki) do Dziecka. Mąż jest dorosły i odpowiedzialny więc powinien sam wiedzieć jak się ubrać. To skrzyżowanie polega na rozmowie – komunikacji rodzica z dzieckiem. 

Innym przykładem będzie sytuacja, kiedy mąż staje się ojcem i traktuje żonę jak córkę. Zwraca się specyficznym tonem głosu do żony mówią; moja dziewczynka jest …… Choć tu moja maleńka, tatuś przytuli i ….. Zaraz dostaniesz klapsa…

Żona zaczynie z czasem walczyć o swoją niezależność. Bo kto zdrowy chciałby być traktowany jak dziecko w dorosłym związku. Tak samo jest w drugą stone kiedy mąż się dusi i pragnie być traktowany poważnie. 

Przykład:
Anna: Nie śpij tyle. Ostatni nic nie robić tylko śpisz! (Weszła w rolę matki do męża)
Piotr: Ależ kochanie ja tylko… (tu odzywa się osobowość syna, który czuje się winny)
Zdrowa realka Piotra powinna brzmieć; Kochanie! Wydaje mi się, że po tylu przepracowanych nocach należy mi się solidna drzemka. (Tu zachodzi komunikat dorosłego z dorosłym).

Dr Eric Berne poswięcił wiele czasu na obserwację ludzi aby opisać te chore relacje w swojej książce. Transakcja skrzyżowana występuję najczęściej, bo mamy z nią do czynienia w związkach, w którcyh nadla mężczyzna poszukuje dzieczynki, a nie w pełni odpowiedzialnej kobiety, a kobieta zatrzymała się na etapie rozwoju matki lub córki. 

Osobowości jakie odpalamy w dorosłym życiu zostały nam wgrane przez rodziców lub to w nich najlepiej się odnajdujemy, bo pomagają nam załatwić wiele spraw w codziennym życiu. Lecz z czasem stają konfliktowe i męczące. 

Rozwiązaniem jest ustalenie roli osoby dorosłej, która nie musi odgrywać żadnej roli przed partnerem czy przełożonym dla osiągnięcia swego celu. Ustal do czego jest Ci potrzebna rola męża czy żony, syna czy córki i stosują ją do odpowiednich osób, które takie są. Jesteś synem i córką tylko dla swoich rodziców, pamiętaj o tym. A matką i ojcem dla własnych dzieci.