Tożsamość
To w jaki sposób myślisz o sobie ma wpływ na Twoje sukcesy oraz porażki. Myśląc o sobie w kategoriach; „Jestem beznadziejny”, „Nie nadaję się do tego” lub „Gapa ze mnie i nieudacznica” chcesz oszukaiwać siebie, czy masz nadzieję, że będzie odwrotnie. 
 
Jak o sobie myślisz, jakie emocje są do siebie skierowany, jak siebie traktujesz, tak też otrzymujesz od środowiska, menadżera czy partnera. Sama komunikujesz do świata jak chcesz być traktowany. 
 
Zaliczeniem moich ćwiczeń, które prowadzę w Wyzszej Szkole Bankowej w Toruniu i Bydgoszczy było nagranie video CV trwającego od 3 do 5 minut. Studenci indywidualnie nagrywali siebie mówiących o tym, w jaki sposób wykonują swoje kompetencje. Podczas ostatnich naszych zajęć usłyszałem wrażenia jakie wywarły na nich te nagrania. 
 
Przed nagraniem większość z nich sądziła, że nie posiada wystarczajacych umiejętności aby przedstawić je, a co jeszcze opisać. Czuli się beznadziejnie, sądzili, że było ‚ok” z tym co i kim są teraz. Byli nieświadomi własnych kompetencji, które posiadali oraz „byłam głupia”, „niepewny siebie” czy „Niedoceniałam siebie”. 
 
Po nagraniu, jak to sami opisali „obudziłam się”, „pojawił się głód” bo zdali sobie sprawę z tego, że posiadją bardzo mocno rozwinięte kompetencje i bogate zdobyte doświadczenie. W materiale vidoe przedstawiali siebie i to kim chcą być i to gdzie chcą pracować. 
 
To jeden ze sposobów na to aby ustalić kim chcesz być i jak o sobie myśleć. Kim chcesz być w związku z daną sytuacją? Ofiarą, ratownikiem, a może katem? To już inna część pracy nad sobą i poznania siebie, o której w krótce się dowiesz ze środowych wpisów na mojej stronie www.tomaszfgrzelak.com.pl
 
A teraz weź kartę papieru lub zeszyt, w którym pracujesz nad sobą i odpowiedz sobie na pytanie; co myślę, a co chcę myśleć o sobie? Spójż w lustro i poweidz co sądzisz o tej osobie, na którą patrzysz – chcesz coś zmienić? Zmiany zaczynij od siebie.