Style zarządzania – Autorytarny (wizjonerski)

Wyznaczasz cel i działasz.

Styl autorytarny (wizjonerski) – uważany jest za jeden z najbardziej efektywnych stylów z biznesowego punktu widzenia. W stylu tym to lider tworzy wizję do której zespól ma dążyć.
Mobilizuje zespół tak, by cel ten został osiągnięty. Lider autorytarny pokazuje wizję (cel), ale nie pokazuje jak do niej dojść. Dlatego ludzie czują się ważni i odpowiedzialni.

„Jeżeli chcesz by Twoi ludzie popłynęli z Tobą na inny kontent, to nie proś ich o wyrąb lasu do zbudowania statków. Opowiedz mi zaś jak tam tam jest, czego tak doznają oraz co otrzymają, a sami zbudują okręty”.

Przyciągasz ludzi, którzy chcą z Tobą realizować projekt dając im wolną rękę w działaniu. Dajesz czas do realizacji i obserwujesz czego każdy z nich dokonał. Tych „jeżdżących na gapę” po okresie próbym zwalniasz i szukasz następnych, którzy pragną w ten sposób pracować.
Tak postepują dzisiejszy wizjonerzy; Jeff Bezos, Richard Branson czy Dariusz Lewandowski prezes Aria Fund S.A. Oni pracują z tymi, którzy pragną nadążać za nimi, którzy wierzą im i ufają, którzy każdego dnia działają i dają z siebie o wiele więcej niż się od nich oczekuje.