Akademia People Helper
Tomasz Grzelak

Skalowanie przekonań na RTZ

To właśnie z moimi przekonaniami udałem się na pierwsze spotkanie z Coachem. Kiedy usiadłem i usłyszałem pytania jakie mi zadawał, byłem zdruzgotany, bo niszczyły mi mój świat, moje królestwo, moją strefę komfortu. Tam było paskudnie, lecz w tej paskudzie potrafiłem się poruszać. 
 
Opowiadając o swoim dylemacie często ujawniałem swoje przekonania, które dla mojego Coacha były materiałem do pracy z tym właśnie świetnym narzędziem; Racjonalna Terapia Zachowań.
 
Mechanizm jest zachwycający, bo kilku spotkaniach sam już potrafiłem uzyskać i zastosować na sobie, wyczytując swoje niezdrowe przekonania, jak? Na pięci palcach dowolnej dłoni ustalam za co każdy z nich jest odpowiedzialny:
  1. Kciuk - jest oparte na faktach? To pytanie pozwala budować mój zdrowy świat, odróżniając świat emocjonalny od informacji. 
  2. Pale wskazujący - pozwala mi osiągać cele krótko i długoterminowe? Tu odkrywa czy moje przekonanie jest przydatne, czy mi przeszkadza. 
  3. Palec środkowy - pomaga rozwiązywać konflikty? Pozwala mi zrozumieć, że jestem częścią czegoś większego i pozwala mi żyć w grupie. 
  4. Palec serdeczny - emocje - sprawia, że mogę się czuć tak, jak chcę się czuć? Tu mogę przeżywać pełnię emocjonalną, a nie tylko to, co dane przekonanie wywołuje. Staję się panem odpowiedzialnym za swoje życie. 
  5. Mały palec - chroni życie lub zdrowie? Tu znajduję sens mojego przekonania, które powinno służyć do zapewnienia mi funkcjonalności mojego systemu.  
 
Kiedy miałem problem, coś mnie złościło, ktoś coś powiedział, a ja się denerwowałem, przykładem przekonań niech bedą; „Jestem szarą myszką”, „Jestem do niczego”,”Jestem głupia”,”Napewno siebie nie poradzę”,”Jestem gorszy - słabszy - …. od innych”. 
Przykład; Jak brzmi Twoje przekonanie dziś?

Samemu ciężko jest zastosować to narzędzie, dlatego proponuję abyś kilka razy skorzystał/a z pomocy Coach. Nauczy Cię zauważać i rozpoznawać oraz zmieniać Twoje przekonania. Tak jak ja to robie z moim klientami w roli People Helper’a przez Skype na przykład. 

Dodaj komentarz

Design by social time