Rozpoznanie siebie – Zachowanie
Jak już ustalisz problem w swoim środowisku i ustalisz szczegóły zmiany, przejścia lub wyjścia ze starej piaskownicy, to teraz przyszedł czas na podjęcie nowych działań. Bo już wiesz gdzie chcesz się znaleść za 5 czy 10 lat i z kim chcesz przebyć tę drogę, prawda? 
 
Musisz wiedzieć, że czasami jest tak, że zmiana środowiska niewiele daje, bo nadal tkwisz w swoim dotychczasowym zachowaniu. Potrzebna jest zmiana rodzaju Twojego działania. Co to znaczy? 
 
Zachowania to również normy i zasady, które posiadasz od najmłodszych lat swojego życia. Posiadasz uzależnienia, które w pewien sposób czasami Cię motywują do działania, a czasami hamują. Do tej pory to one właśnie pomagały Ci przetrwać, lecz teraz należy zastosować nowe środki perswazji w stosunku do siebie. 
 
W zachowaniu – działaniu, pytam często:
  • co chcę robić?
  • co chcę umieć robić?
  • jak to będę robić po nowemu?
  • jak to robią inni, który tego dokonali?
  • czego zaprzestaję w działaniu?

 

Zwróć uwagę na swoje osiągnięcia, na to czego już dokonałaś i w jakich środowiskach już byłeś. Zauważ swoje działania, te dzięki którym był sukces i te przez które poczułaś porażkę. Nie wykluczaj tylko tych, które Ci pomogły, bo powinieneś być też świadomy na przyszłość tych, które Cię ograniczały. Bo napewno się odpalą. 
 
Pierwsze dwa poziomy są widoczne na zewnątrz i łatwo dostrzegalne. Środowisko w jakim żyjesz każdy widzi, a działania jakie podejmujesz ukazują Twój zapał i motywację. Następnych sześć poziomów jest głęboko w Tobie i tak będziemy się zagłębiać w następnych częściach zarządzania sobą wg. Diltsa.