Rozpoznanie siebie – Umiejętności
Kiedy określisz już swoje nowe środowisko w jakich chcesz przebywać i żyć oraz określisz swoje nowe zachowanie, które pomoże Ci osiągnąć ten stan, to teraz schodzimy pod wodę gdzie będzie już trochę trudniej. Dlaczego, bo teraz zaczniesz dotykać tego, co nie wygodne do zmiany. Wytrzymasz kilka sekund w chwili skupienia aby zagłębiać się w sobie – jak to pod wodą. 
 
Zastanów się chwilę proszę i określ 5 kluczowych umiejętności, którymi się charakteryzujesz, jesteś w nich dobra na 80% lub 100%. Takie umiejętności, dzięki którym posiadasz, jesteś i masz to wokół siebie, co widzisz teraz.  
 
Ok, masz? To teraz zastanów się jakich 5 nowych umiejętności potrzebujesz rozwinąć – tak rozwinąć, bo posiadasz je w sobie – aby nowe środowisko stało się dla Ciebie bardziej przyjazne, bezpieczne i klarowne. Określ te kompetencje miękkie, które czujesz za najbardziej potrzebne ale tylko 5, a następnie ustal jak będziesz je rozwijać. Posłuchaj:
Jeśli masz problem z odmawianiem ludziom, którzy Cię o coś proszą, a Ty szybko się poddajesz i realizujesz ich prośbę, to teraz za każdym razem kiedy ktoś o coś poprosi mówisz NIE. Poczujesz się pewnie nieswojo, źle lub z poczuciem winy lecz to jest początek ku rozwojowi kompetencji miękkiej jaką jest ASERTYWOŚĆ. 
 
Listy kompetencji miękkich podawałem już wcześniej więc posiadasz łatwy dostęp do ściągi, prawda? Więc zacznij od ustalenia co już masz a następnie przejdź do tego co chcesz w sobie rozwinąć i zacznij już dziś, teraz w tej chwili.