Rozpoznanie siebie – środowisko
Piramida Diltsa wyjaśnia i obnaża Cię podczas pracy jaką wykonujesz odpowiadając samemu sobie – samej sobie na zadane pytania. W pierwszej kolejności odkrywasz to co jasne, widoczne, a dopiero za chwilę zaczynasz dotykać tego co nie wygodne, ciężkie i bolesne. 
 
Poprzez te 8 poziomów, które tu omówię będziesz miała możliwość odkrycia siebie na nowo. Odkrycia swoich pragnień, mechanizmów obronnych, które Cie powstrzymują przed ruszeniem dalej. Ustalisz swoje nowe wartości, którymi chcesz się kierować opuszczając strefę komfortu. Nadasz sobie nową tożsamość, ustalisz misję i wizję swojego działania na koniec. Ale to dopiero za kilka tygodni.    
 
Rozpoznaj własne potrzeby wg Piramidy Diltsa stanowi punkt rozpoczęcia długofalowej pracy nad sobą. Bo w pierwszej kolejności zdajesz sobie sprawę z tego gdzie, z kim, kiedy i jakim otoczeniu przebywasz każdego dnia. Uzmysławiasz sobie ograniczenia zewnętrzne – środowiskowe, w których się być może wychowałeś i pozostałaś do dziś.  
 
To miejsce, otoczenie, w którym się znajdujesz trzyma Cię jak w klatce, bo nie wiesz co może się wydarzyć jak wyjdziesz z tego środowiska i zaczniesz „lata”. Jak się to spodoba Twoim znajomym, przyjaciołom, rodzicom, parterowi …  Czasem słyszę zdania typu: „gdybym był w innym mieście”, „w innej pracy” co wskazuje, że dla danej osoby to środowisko jest najważniejsze. 
 
Z punktu widzenia celu czasem wystarczy zmiana środowiska, aby „problem” przestał istnieć. Na początku terapii uzależnień środowisko ma ogromne znaczenie, by zacząć „chodzić innymi ścieżkami” niż w „pijanym życiu”. Mocne porównanie, prawda? Lecz i w Twoim świecie tak jest, prawda? 
O środowisko pytam „gdzie?”
  • gdzie spędzasz najwięcej czasu – w domu, to wyjdź z niego! w pracy – zacznij pracować mądrze, a nie ciężko! z przyjaciółmi – jeśli jesteś w grupie osób, od których nie masz się czego już uczyć, to zmień grupę na bardziej ambitną! 
  • „z kim?” kto jest „żmijowym językiem”? kto Cię ogranicza, powstrzymuje Cię przed działaniem na nowym polu? Komu z Tobą jest dobrze? j
  • gdzie chcesz chcesz się znaleźć za 5 lat? Kim będziesz w wieku 40 – 50 lat? jak będzie wyglądać to środowisko za 15 – 20 lat? 
Ty decydujesz o swoim środowisku, w którym chcesz funkcjonować, odnosić sukcesy, spędzać czas z ludźmi, którzy Cię motywują i inspirują. Więc już czas aby zmienić je na lepsze, prawda?