Rozpoznaj swój kapitał
Zastanów się przez chwilę nad czynnikami, które Cię motywują do działania. Jakie jest ich znaczenie w Twoim życiu i na jaką skalę? Czy ustalałaś kolejność ich ważności? Stopień ważności? Ile czasu poświęciłeś na pracę, która ukazuje potencjał Twojej osobowości?
 
Czynników motywacji jest 9 i do każdego z nich należy ustalić potrzeby ich posiadania, sposoby zastosowania oraz określić do kogo w co będą kierowane.
 
  1. Motywacja materialna – Do czego jest Ci potrzebna? Napewno do potrzeby własności rzeczy, o których marzysz, prawda. Napewno do wysokiego statusu życia ale jak wysokiego, to ustal konkretnie. Napewno do życia, które…. no właśnie.
  2. Motywacja wpływu lub władzy – tego potrzebujesz dla zaspokojenia własnego ego; poczucie kontroli nad wszystkim co Cie otacza. Władza nad ludźmi, którzy są uzależnieni od Ciebie… Czy naprawdę do tego potrzebujesz jej użyć, czy raczej do… 
  3. Poszukiwanie znaczenia – tu zaczynasz szukać rzeczy, działań, które są uważane za wartościowe same w sobie. Dorosłeś i odstawiłeś ego na boczny tor. Nie wiele osób dochodzi do tej potrzeby motywacji ale dochodzi. Większa ilość pozostaje królem na wsi. 
  4. Wiedza fachowa – zaczynasz podnosić własne kompetencje, zdobywać wiedzę na temat danej specjalności, która Cię pociąga i pasjonuje. Starasz się w pierwszej kolejności dowiedzieć i opracować, a dopiero później się tym dzielić. 
  5. Kreatywność – chcesz być wyjątkowa i innowacyjna. Pragniesz uzyskiwać oryginalne wyniki, które nigdy dotąd nie były osiągnięte. Są specjalistyczne i wyróżniają się z pośród…. To przychodzi z czasem i ilością działania.
  6. Współpraca – zaczynasz szukać podobnych sobie do nawiązania relacji. Wiesz, że z dwóch pomysłów rodzi się trzeci, ten o którym znaczeniu nie miałeś pojęcia lecz czułeś, że jest coś więcej niż tylko to, co Ty wiedziałaś….
  7. Autonomia – to pragnienie jej i podejmowanie decyzji za samą siebie. To coś więcej niż odpowiedzialność, to moc która pragnie czegoś więcej i więcej, wydobywając się z Twojej głębi. Tu zaczyna się początek używania mocy.
  8. Bezpieczeństwo – posiadasz potrzebę trwałej i dającej się przewidzieć przyszłości dla siebie i swoich bliskich. Podążanie za pragnieniem i pasją jest Ci obce i nieprzystępne. Ty czujesz się dobrze będąc z boku zadania. 
  9. Status – masz ogromną potrzebę uznania, pragniesz podziwu i szacunku za to robisz i czego dokonujesz wśród współpracowników, od zespołu, od społeczeństwa… Chcesz to widzieć, słyszeć i czuć od ludzi, którzy Cię otaczają.

 

Teraz określ numerycznie ważność Twojego kapitału. Który jest numerem jeden, a który nr 9, czyli najmniej ważnym. To pomoże Ci poznać jaka jesteś, jaki byłeś i jaką chcesz zostać. Poznasz swoje pragnienia i potrzeby, które do tej pory może były tłumione, a które Cię ograniczały.