Akademia People Helper
Tomasz Grzelak

Pytania zamknięte

To rodzaj pytań, w których kiedy zadajesz właśnie pytania zamknięte z góry ogranicza możliwość wypowiedzi - odpowiedzi. Odpowiedz z reguły ogranicza się do „TAK’ lub „NIE”. Twój rozmówca jest manipulowany, bo zamknąłeś mu możliwości o ograniczyłeś go. 
 
Ten typ pytań ogranicza rozpoznawanie sytuacji, zbadania szczegółów, poznania co tak naprawdę myśli rozmówca. Są to pytania zadawane najczęściej w codziennej komunikacji. Zaczynają się od zaimka pytającego „CZY…?:
Zadawanie pytań zamkniętych sugeruje rozwiazanie lub odpowiedź. Wystarczy do zaimka dodać sugerującą odpowiedź i już masz to, co chcesz usłyszeć. Zapamiętaj; umysł Twojego rozmówcy jest ograniczony, bo to Ty nim w tem momencie sterujesz! Zobacz:
 
Kiedy po raz pierwszy oglądałem Star Wars Nowa Nadzieja byłem pod wrażeniem jak Obi Wan Kenobi wjeżdżając do miasta z Lukiem i robotami zostaje zatrzymany przez gwardzistów. Po krótkiej rozmowie z nimi sugeruje odpowiedź na zadane pytania przez nich:
 
Mając 8 lat byłem pod wrażeniem tej mocy, a mój tata mówił mi, ze to tylko film. Kiedy dorosłem i zacząłem interesować się lingwistyką i psychologią natrafiłem na NLP i pytania tego właśnie rodzaju. Stosowałem je i byłem pełen podziwu, że działają lecz trzeba je robić z przekonaniem i pewnością siebie. Teraz czas na Ciebie, „Zrób! Nie próbuj” - jak mawiał Joda.

Dodaj komentarz

Design by social time