Pytania Kartezjańskie
Wyjaśnię najpierw skąd sama nazwa, a pochodzi ona od Kartezjanizmu, zespołu poglądów i nurtu filozoficznego związanego z filozofią Kartezjusza. Nurt ten rozwijał się w XVII i XVIII wieku i był szczególnie popularny w Holandii, Francji i Niemczech. 
Posiadając już jasno określony cel, osiągniecie, pragnienie lub problem, dylemat, trudność, warto jest się nad nimi głębiej zastanowić używając w tym celu właśnie właściwych pytań. Pytania kartezjańskie są ważne, bo odpowiedzi na mnie pozwalają zidentyfikować, w którym miejscu jest blokada, a co ważniejsze, czy cel, do którego dążysz jest naprawdę dla Ciebie istotny.
W życiu każdego z nas, tym osobistym i zawodowym wiele celów się krzyżuje lub nawet rywalizuje. Powoduje to dodatkowy dyskomfort i niepotrzebny stres podczas ustalania priorytetów. Po odpowiedzeniu na te pytania otrzymasz wsparcie w podjęciu właściwej decyzji.
Oto pytania kartezjańskie;
  1. Co się wydarzy, gdy osiągniesz cel?
  • wypisz wszystko co przychodzi Ci do głowy po osiągnięciu Twego celu; marzenia, pragnienia, sytuacje. Niech powstanie mentalny obraz zmiany w Twoim umyśle. 
  1. Co się nie wydarzy, gdy osiągniesz cel?
  • Tu odkryjesz korzyści – po odpowiedzeniu na pytanie – z obecnego stanu w jakim się znajdujesz i co możesz stracić, osiągają swój cel. 
  1. Co się nie wydarzy, gdy nie osiągniesz celu?
  • Tu już pewnie czujesz napięcie i Troll zaczyna tupać nogami w Twojej głowie. Następuje duża refleksja i zastanawiasz się szukając, co jest dobrego w obecnym stanie rzeczy. Zastanawiasz się z czego zrezygnujesz, po pozostawisz, a co porzucisz. Odkrywasz prawdziwe motywy stające za wyznaczonym celem. 
  1. Co się wydarzy, gdy nie osiągniesz celu?
  • Tu jest najwyższy punkt dyskomfortu. Troll szaleje, krzyczy, umysł się gotuje. Przy tym pytaniu zachodzi decyzja o wyprawie i  wyjściu lub pozostaniu (poddaniu się). 

Obserwuj swoje emocje, co czujesz, co się dzieje z twoim ciałem, gdzie kierujesz wzrok. Zwróć uwagę na swoją wizję z pierwszego pytania, to może się ziścić. Pokonaj Trolla, wytłumacz mu, że będzie dobrze i że nie ma się czego bać, bo będziecie w tym razem. I małymi, codziennymi  krokami osiągniesz to czego pragniesz. Dasz rade, bo ja też tak zaczynałem.