Akademia People Helper
Tomasz Grzelak

Pytania Kartezjańskie

Wyjaśnię najpierw skąd sama nazwa, a pochodzi ona od Kartezjanizmu, zespołu poglądów i nurtu filozoficznego związanego z filozofią Kartezjusza. Nurt ten rozwijał się w XVII i XVIII wieku i był szczególnie popularny w Holandii, Francji i Niemczech. 
Posiadając już jasno określony cel, osiągniecie, pragnienie lub problem, dylemat, trudność, warto jest się nad nimi głębiej zastanowić używając w tym celu właśnie właściwych pytań. Pytania kartezjańskie są ważne, bo odpowiedzi na mnie pozwalają zidentyfikować, w którym miejscu jest blokada, a co ważniejsze, czy cel, do którego dążysz jest naprawdę dla Ciebie istotny.
W życiu każdego z nas, tym osobistym i zawodowym wiele celów się krzyżuje lub nawet rywalizuje. Powoduje to dodatkowy dyskomfort i niepotrzebny stres podczas ustalania priorytetów. Po odpowiedzeniu na te pytania otrzymasz wsparcie w podjęciu właściwej decyzji.
Oto pytania kartezjańskie;
  1. Co się wydarzy, gdy osiągniesz cel?
  1. Co się nie wydarzy, gdy osiągniesz cel?
  1. Co się nie wydarzy, gdy nie osiągniesz celu?
  1. Co się wydarzy, gdy nie osiągniesz celu?

Obserwuj swoje emocje, co czujesz, co się dzieje z twoim ciałem, gdzie kierujesz wzrok. Zwróć uwagę na swoją wizję z pierwszego pytania, to może się ziścić. Pokonaj Trolla, wytłumacz mu, że będzie dobrze i że nie ma się czego bać, bo będziecie w tym razem. I małymi, codziennymi  krokami osiągniesz to czego pragniesz. Dasz rade, bo ja też tak zaczynałem.

Dodaj komentarz

Design by social time