Pytania coachingowe
Kto pyta nie błądzi – podpisuje się pod tym powiedzeniem obiema rękoma. Jednak niewiele osób zadaje sobie pytania stojąc przed lustrem, czy pisząc w swoim dzienniku. Dlaczego warto zadawać sobie pytania? Bo podczas tej czynności w Twojej głowie zachodzą dziwne zmiany, czujesz spięcie elektryczne, burzę lub pustkę, prawda?
 
Nasz umysł jest jak wyszukiwarka internetowa i próbuje za wszelką cenę znaleźć odpowiedź na zadane pytanie lecz robi to tylko z własnych zasobów, które dostarczyłaś przez swoje życie do dnia dzisiejszego poprzez przeczytane książki, hobby, pasję i zainteresowania lub usłyszane z kręgu swoich znajomych – mentorów. Pytania bedą generować rozwiązania jeśli zostaną właściwie postawione – użyte. 
 
Nie musisz wykonywać zawodu menadżera czy coacha aby w pełni korzystać z zasobów coachingowych. Sądzę, że prawdopodobnie stosujesz wiele narzędzi z tego zakresu w nieświadomy sposób. Przecież podczas komunikacji z ludźmi bardzo często przedstawiasz im swój punk widzenia, chcąc im w jakiś sposób pomóc, prawda?  
Abyś zrobiła to skutecznie aby we właściwy sposób ułatwić swoim słuchaczom znaleźć potrzebne im zasoby lub rozwiązania, spójrz jak zastosować odpowiednie pytania:
  • otwarte, 
  • zamknięte,  
  • motywacyjne,
  • o wynik,
  • budujące zaangażowanie,
  • odnoszące się do zmysłów,
  • sytuacyjne,
  • otwierające,
  • budujące rozwiazanie,
Napewno miałeś okazję przebywać w sytuacji, w której nie do końca wiedziałeś co powiedzieć i jak zareagować aby pomóc osobie w problemie. Starając się pomóc byłeś zaskoczony, że osoba ta nie reaguje w kierunku rozwiązania własnego problemu, prawda? 
 
Pracując indywidualnie z moimi klientami podczas spotkań jako People Helper nauczyłem się, najpierw osoba przychodząca z problemem musi sobie uświadomić i poczuć w czym jest problem, bo moje moje mądre teorie wykładowe, przykłady i zapewnienia na nic się nie zdadzą. Zależy mi aby ta druga osoba zaczęła myśleć i przeżywać sama, dokonując odkrycia i potrzebę zmiany w postrzeganiu swojej rzeczywistości. 
 
A najlepiej nadającym się do tego narzędziem są właśnie pytania. To one oddają Ci odpowiedzialność za proces w sobie. To one zatrzymają Cię na chwilę abyś mogła spojrzeć w siebie i swoje ograniczenia. To one otwierają drzwi nadziei, wizji i wyznaczają cel, a nie udzielone rady, pomysły i rozkazy innych ludzi. 
 
Przez następne 10 tygodni w każdą środę przedstawię Ci nowe spojrzenie na swoje życie poprzez stosowanie właściwych pytań. Pytań, które mają ogromną moc otwierania umysłu i serca – emocji. Pytań, które pomagają w osiągnięciu idealnego wyniku. Pytań, które pomogą Ci we wzięciu odpowiedzialność za własne osiągnięcia i sukcesy.