Akademia People Helper
Tomasz Grzelak

Precyzowanie

Pracując nad jakością komunikowania się, to Ty bierzesz pełną odpowiedzialność za jakość przekazywanej treści. Treści, która powinna dotrzeć do wnętrza - serca Twojego rozmówcy. To od Ciebie zależy, co chcesz uzyskać i jakie masz zamiary, prawda?
 
Precyzowanie powoduje lub doprowadza do uściślenia pełnego obrazu sytuacja i wyjaśnienia ewentualnych wątpliwości. Ujmujesz w słowa sens usłyszanej wypowiedzi, sprawdzając, czy dobrze zorumiesz treść lub intencję, jak? zobacz:
Każdy z nas doświadcza świata w inny sposób. Każdy posiada swój indywidualny obraz lub model rzeczywistości. Model świata pozwala Ci dostrzec logikę w tym, co się wydarza. Ukazuje Ci to, co jest w Twoim życiu ważne, co trzeba zauważyć, a co zignorować, dlatego zachowujesz się tak, a nie inaczej. 
 
Bardzo często zdarza się, że ludzie traktują swój model świata jako prawdziwą i jedyną rzeczywistość i w ten właśnie sposób ograniczają swoje możliwości wyboru. Więc to, co masz do przekazania nie zawsze zostanie zrozumiane w ten jedymy sposób, w jaki chcesz to coś przekazać.  
 
Wazne zasady podczas precyzowania wypowiedzi, to:
 
W następnym tygodniu dowiesz się więcej na temat aktywnego słuchaia w kwestii klaryfikacji i będzie to już trzecie narzędzie do podniesienia jakości relacji. Zapraszam Cię też na otwarte wydażenia, które organizuję na www.goformore.pl  

Dodaj komentarz

Design by social time