Pierwsze wrażenie

Decyzję o tym, czy ktoś nam pasuje, czy nie podejmujemy w ciągu kilku pierwszych sekund. Najczęściej intuicja podpowiada nam dobrze. Kontakt, często na poziomie niewerbalnym ma kluczowy wpływ na to, jak odbieramy i jak jesteśmy odbierani przez drugiego człowieka. Dlatego pierwsze wrażenie jest tak istotne i decyduje o tym, czy z danej relacji coś wyniknie, czy nie.

 

Zasada jest prosta: ludzie mnie lubią, widzą we mnie to, co najlepsze ponieważ szukają u mnie cech, które sami posiadają. Jest to naukowo uzasadnione, że po prostu lubimy ludzie, którzy są do nas podobni. Po chwili rozmowy mamy wrażenie, że znamy się od lat, myślimy podobnie, mamy prawie takie same poglądy, reagujemy podobnie na sytuacje i zdarzenia.

 

To wszystko odbywa się na poziomie emocji. Gdy przychodzi do mnie dziennikarz, z którym łączy mnie sympatia, nie będzie szukał moich słabych stron. Moją łagodną naturę zinterpretuje jako rozwagę. Gdyby mnie nie lubił, mógłby przyjąć, że to oznaka słabego charakteru i niezdecydowania. Moje podejście jako menadżera do podwładnego, który jest zbyt pewny siebie, mogę odebrać jako atut w postaci werwy lub uznać go za aroganta. Geniusz w Twoich oczach może wyglądać na szaleńca, albo na odważną i kreatywną osobę. To, w jaki sposób Cie odbiorę, zależy od mojego nastawienia do Ciebie.

 

Moja koleżanka Grażyna, która na początku naszej współpracy w austriackiej firmie doprowadzała mnie do szału, zazdrości i gniewu, pokazała mi, jak należy postępować w życiu chcąc osiągnąć to, czego się pragnie. Była odważna, pewna siebie, starsza ode mnie. Wiele w życiu osiągnęła, ale miała apetyt na więcej. Na początku odbierałem ją jako przemądrzałą i pazerną babę. W istocie to była jej kreatywność, mądrość i odwaga. Dziś jest po prostu Grażką.

 

Wiele zależy również od tego, jak ja oddziałuję na wyobraźnię drugiej osoby. Jeden z moich mentorów powtarzał mi często; „Zawładnij wyobraźnią, a zdobędziesz serce”. Życie od pierwszych chwil kręci się dookoła ruchu i zachowania. Wyobraźnia wyzwala emocje, emocje wywołują postawę, a postawa nadaje kierunek naszym zachowaniom.

 

Pierwsze wrażenie buduje oceny. Czasem jednak warto dać sobie i innej osobie drugą szanse, byśmy mogli nawzajem poznać nasze prawdziwe oblicze i głębię naszej duszy.