Określ siebie i zaplanuj to
W moich materiałach pisze o tym w jaki sposób powinieneś zwrócić uwagę na siebie i wziąć odpowiedzialność w 80% za to się dzieje w Twoim życiu. Cykl mechanizmów obronnych, opis stanów emocjonalnych oraz narzędzi coachingowych powinny Ci pomóc określić siebie, poznać siebie i określić kierunek do zmiany.
 
Teraz przedstawię Ci 8 narzędzi do pracy, w której określisz swoje postępowanie dotychczasowe i to jakie chcesz aby było w najbliższej przyszłości. Zaczniesz od rozejrzenia się i określenia swojego zachowania. Przejdziesz przez zauważenie swoich umiejętności i określisz przekonania i wartości jakimi kierujesz się w życiu. Staniesz obok siebie i opiszesz to kim jesteś oraz dokąd zmierzasz, a na końcu zajrzysz to co jest głęboko ukryte w Tobie – Twoja duchowość. 
  1. Określ swoje środowisko (społeczność; przyjaciół, kolegów, sąsiadów) – od kiedy w nim żyjesz, co sprawia, że Tak długo z nimi przebywasz? Gdzie jesteś dziś i jak się z tym czujesz? Z kim spędzasz najwięcej czasu? Dlaczego? Co Ci to daje? Napisz to wszystko w swoim zeszycie na conajmniej jednej kartce A4. 
  2. Opisz swoje zachowania (reakcje na… zmiany, konflikty, pracę…) Jak się zachowujesz w sytuacjach; jesteś wycofana, asertywna, egoistyczna? Co sobą reprezentujesz? Co robisz podnosząc swoje kompetencje? Jak chcesz być postrzegany? 
  3. Jakimi umiejętnościami się charakteryzujesz – fizycznymi, duchowymi, intelektualnymi i emocjonalnymi. Jakie procesy zachodzą w Tobie? W jaki sposób określisz swoje umiejętności? Kto opowie o Tobie i Cię poleci? Jak określi Twoją historię?
  4. Jakie masz przekonania – jak myślisz o sobie? Jak myślisz o ludziach, którzy Cię otaczają każdego dnia kiedy przebywasz w tych środowiskach? Co Ci szepcze Twój Troll? Jakich słów używa aby Cię zniechęcić do działania? Co jest trudne dla Ciebie? Kontynuuj zapis na kolejnej kartce A4 w zeszycie.
  5. Jakimi wartościami kierujesz się w życiu – które są dla Ciebie ważne? Napisz 5 najważniejszych i każdą opisz z jakiego powodu. Po co robisz, to co robisz w życiu? Które wartości pomagają lub pomagać będą podejmować Ci właściwe decyzje? Bo to na ich podstawie nadajemy znaczenie zdarzeniom. Są źródłem energii i zapewniają motywację do działania, do tego, wspierają wspierają konkretne umiejętności i działania.Odpowiadają na pytania; dlaczego coś robisz i z jakiego powodu podejmujesz taką właśnie decyzję.
  6. Twoja tożsamość, czyli kim jesteś? Jak siebie postrzegasz? Napisz swoją historię – o sobie. Czym kierujesz się w życiu teraz, a czym chcesz się kierować? Poznaj siebie stojąc obok siebie i dokładnie przyglądnij się sobie. Opisz to na kartce przynajmniej jednej A4. 
  7. Napisz jaki jest Twój globalny plan! Dokąd zmierzasz? Co jest za horyzontem? Kim tak już jesteś? jak siebie widzisz, co mówisz, jak się zachowujesz i co czujesz? Co robisz dla siebie? Jakimi darzysz siebie uczuciami? Jakimi przekonaniami? Dla kogo jeszcze to robisz? Z jakiego powodu? 
  8. Co istnieje więcej – Duchowość – Jaki ma to wszystko sens? W co wierzysz? Co kieruje Tobą w życiu? Pamiętaj, że przynależysz do czegoś więcej. To znacznie większy system, niż jest Ci znany teraz. Czemu nadajesz sens? To łączy nasz wszystkich. A jak to wygląda u Ciebie? 
Zmiana zaczyna się od dogłębnego poznania siebie. Zmiana jest spiralna, nie linearna, bo będziesz wracać do tych samych powtarzających się sytuacji, lecz spojrzysz na nie z zupełnie innego poziomu. 
Zataczamy kręgi wznosząc się coraz wyżej, lecz im wyżej tym samotniej. Opuszczamy znajomych (hamulce i kotwice) aby sięgać wyżej, bo to właśnie tam nas ciągnie – do gwiazd.