F. Uczucia. S.O.P.K. cz. 2
Inteligencja emocjonalna jest jedną z 7 najbardziej cenionych kompetencji wśród kandydatów do pracy na stanowiskach menadżerskich. Emocje wywołują w nas różne stany od smutnych po euforie i to do ciebie należy zarządzanie własnymi jaki każdego z zespołu emocjami. 
 
Mówię o uczuciach, które wywołują różne zachowania. Na przykład w przestrzeni biurowej okazywanie emocji uznawane jest za słabość, przecież facet nie płacze, a kobieta się rozkleja, prawda? A beczy tylko baba – to z wychowania w patriarchacie ludzie tak twierdzą. 
 
Mówiąc o uczuciach kierujemy informacje o sobie, a nie o tym jak się zachowuje druga osoba lub bez oskarżenia (że zawsze przez ciebie…). Kiedy czujesz się skrzywdzony lub urażony, to asertywnym sygnałem będzie powiedzieć o tym w ten sposób: 
  • Nie podoba mi się to w jaki sposób się ze mną komunikujesz więc nie pozwolę na taką relację między nami. 
  • Widząc Twoją złość, czuję się zagrożony i przechodzi mnie lęk. Źle się czuję w takiej sytuacji i nie chcę tego przeżywać w pracy.
  • jest mi smutno, że tak się do mnie odnosisz. Nie życzę sobie takich zwrotów do mnie w przyszłości. 
  • Jestem zdenerwowany i złości mnie to, że nie wykonałeś zadania na dziś, które było bardzo ważne. Potrzebuję czasu aby przeanalizować tę sytuację i ochłonąć. O konsekwencjach poinformuję Cię jutro do 10.00. 

 

Punkt widzenia, zależy od punktu siedzenia, więc to moje zachowanie w trakcie przeżywanych emocji jest pod kontrolą lub to emocje zarządzają mną. Menadżer, który pracuje nad sobą potrafi analizować swoje emocje i to co przeżywa. 
 
Jeśli osoba, która została poinformowana o moich emocjach, że źle się z tym czuję i nie zaprzestaje swoich
działań, to jest to informacja o barku szacunku do mnie. A kto chce pracować z takimi ludźmi? 
Kiedy będę mówić o emocjach w sposób obwiniania i prowokacji? kiedy będę kierować informację zwrotną do drugiej osoby w sposób:
  • Rozczarowałaś mnie….
  • Po raz kolejny mnie zawiodłeś…
  • Czuję rozczarowanie przez Ciebie…
  • Denerwujesz mnie tym zachowanie….

 

Unikaj takich komentarzy w pracy, a tym bardziej w zespole, którym kierujesz. Władza daje możliwości lecz nie powoduje, że ludzie pragną z Tobą pracować. W takich warunkach kiedy są obwiniani, oni muszą tylko z Tobą przebywać i przy każdej narażającej się okazji odejdą.