F. U. S. O. P. Konsekwencje cz. 6
Nie zawsze jest kolorowo, że komunikat wysłany do drugiej osoby zostanie dobrze zrozumiany. Jeśli zastosowałaś poprzednie pięć punktów, to konsekwencją zrealizowania zadania będzie nagroda. Lecz jeśli nie będzie tak? 
Celem nie jest strasznie z powodu zaistniałego faktu. Celem jest komunikat z Powodu pozycji, który powinien być wyrażony w taki sposób:
  • Ja jako menadżer wyniosę odpowiednie konsekwencje….
  • Ja jako Twój przełożony poinformuję Cię jutro o konsekwencjach…. 
  • Jestem odpowiedzialny za ten projekt i muszę ponieść konsekwencje w postaci…

 

Wygłaszając komunikat w ten sposób widać i słuchać, że starasz się zadbać o relacje z drugą osobą czy zespołem. To ważne w jak naturalny sposób zadbasz o siebie, szanując rozmówcę bez obrażania go i obwiniania. Mówisz z pozycji lidera, nie szefa, który się wścieka i złości, tylko z pozycji przywódcy pełen spokoju i opanowania. 
Na przykład:
Fakt )                 Nie widzę w swojej poczcie e-mail raportu od Ciebie…
Uczucia )          Czuję się źle z tego powodu…..
Skutki )             Ponieważ nie mogę w ustalonym terminie przesłać dalej…
Oczekiwania )  Oczekuję, że raport za który jesteś odpowiedzialny będzie do 5 dnia każdego miesiąca do godziny 8.00 rano…  
Powód )            Bo tak się umówiliśmy podczas ustalania kontraktu…
Konsekwencje ) Jako menadżer i Twój przełożony muszę wyciągnąć odpowiednie konsekwencje, o których poinformuję Cię jutro do 10.00 rano. 
 
Struktura komunikacji z pozycji F. U. S. O. P. K. jest pomocna tym, którzy są uważni i gotowi na zamiany. Nie znam osoby, której by się udało za pierwszym razem omówić w ten sposób zaistniałą sytuację. Wymaga to praktyki i ciągłego dbania o poszanowanie drugiego człowieka. Powodzenia.