Co Cię ogranicza
Do okola słyszysz, że należy iść do przodu i osiągać swoje cele nie zatrzymując się w celu zwolnienia tempa. Masz cel, więc go realizujesz waląc głową w ścianę, efekt: ściana nadal stoi, a Ciebie tylko boli głowa.  
 
Jako People Helper pracuję z klientami nad tym właśnie aby na chwilę się zatrzymać, rozejrzeć i przeanalizować obecną sytuację. Zastanawiamy się wspólnie podczas spotkań, co Cię powstrzymuje, z jakiego powodu kluczysz dłuższą drogą, a tak właściwe to, co takiego Cię ogranicza. 
 
To coś jest w środku w Tobie, nie na zewnątrz w postaci głupiego szefa lub przełożonego. To coś sprawia, że wychowałaś się z tym i bez tego nie potrafisz funkcjonować. To coś sprawia, że żyjesz z tym przeświadczeniem od lat i nie zaaplikowałeś nowego rozwiązania.
 
To przekonania, które o czym Ci szepczą, co jest dla Ciebie prawdą. Lecz tylko dla Ciebie. Nadałeś im wyjątkowego znaczenia i wierzysz, że to absolutna prawda. Spróbuj i się przekonaj kończąc poniższe zdania najlepiej na kartce lub w wyznaczonym do rozwoju osobistego zeszycie:
 
  • ja zawsze …..
  • oni/mój zespół/mój szef nigdy…
  • każdy człowiek…
  • to trudne kiedy….
  • to niemożliwe, bo….
  • na pewno będzie….

 

Jeśli przekonania, które odkryjesz wspierają Twój osobisty rozwój oraz pozwalają osiągnąć ekologiczne cele, to są to przekonania wspierające. Doceniające Ciebie i Twoją twórczość, lecz to rzadkość w dzisiejszych czasach. 
Jeśli są źródłem stresu, niepokoju, niepowodzeń, konfliktów i porażek, to są to przekonania ograniczające. Aby je odkryć i przerobić uświadom sobie te:
 
  • Przekonania dotyczące siebie. Co sądzisz o sobie, jakie masz zdanie na swój temat?
  • Przekonania dotyczące innych ludzi wokół Ciebie. Co o nich sądzisz? Co czujesz kiedy o nich myślisz?
  • Przekonania dotyczące sytuacji. Przypomnij sobie ostatnie sytuacje z przyjaciółmi, rodziną, szefem, podwładnymi i określ co sądzisz na ten temat.

 

Twoje fragmenty narracji opisują tylko subiektywne poglądy samego Ciebie i otaczającego Cię świata. Systemy wzorców jakie miłaś i posiadasz teraz oraz wdrukowane przez lata materiały tworzące przyczyny i skutki sprawiają, że funkcjonujesz właśnie w ten sposób. 
 
Od dzieciństwa wpajano Tobie i mnie też sugestie, przez wzorce naszych rodziców, nauczycieli szkolnych, idolów, a później mentorów oraz to czego dowiedziałeś się z książek. Do tego fragmenty opowieści, metafory i założenia, które Cię nauczono traktujesz jako niezbyte fakty. 
 
Więc teraz reagujesz w taki sposób, działasz w ten właśnie sposób i co gorsza upierasz się, że to jest słuszne. A przecież są inne rozwiązania, inne metody dotarcia do celu, które sprawią, że to droga będzie ważniejsza niż cel. Masz możliwość zmiany siebie, nie otoczenia, a uwierz mi, że warto.