Po określeniu, którymi nowymi kompetencjami chcesz się charakteryzować aby osiągnąć stan zadowolenia z siebie, przechodzimy do czegoś co Cię wzmocni. Otóż, warto cofnąć się o kilka kroków aby rozpęd do skoku był łatwiejszy, lecz znowu potrzebujesz uwagi, uwagi i skoncentrowania na sobie.
Opisz co sądzisz na swój temat:
- Kim jestem?
- Co posiadam w sobie fajnego lub nie fajnego?
- Czym się charakteryzuję jako człowiek? jako pracownik lub przedsiębiorca? jako partnerka czy partner?
- Co sądzę o siebie?
- Czy należy mi się to czego pragnę?
- Czy powinienem taki się stać i to posiadać?
Przekonania to emocje, nastroje, nastawienie – wszystko to opisuje Twoje codzienne samopoczucie.
Nie ma emocji złych i dobrych, są za to te, które sprzyjają sięgnięciu po używkę, lub kiedy jest łatwiej o niej zapomnieć.
Z punktu widzenia terapii uzależnienia to np. rozpoznawanie głodu, czy emocji szczególnie tych, które kiedyś kończyły się sięgnięciem po daną używkę.
To co ważne z punktu widzenia piramidy Diltsa to fakt, że czasem problem można rozwiązać na poziome samopoczucia: wystarczające jest rozpoznawanie głodu, czy też „wprawienie się” w dobre samopoczucie, a wtedy niższe poziomy (środowisko, zachowanie, czy umiejętności) nie będą miały znaczenia. Przekonania określają powód, dla którego coś robisz. Im wyższy poziom Diltsa, tym większa trudność do pokonania, lub też inna szersza perspektywa.
Zmieniając swoje przekonania uwalniasz się od danego zachowania. Oczywiście przekonania mają dwojaki charakter: mogą być pozytywne, lub też Ciebie ograniczać. Przekonania rozpoznasz po takich słowach, jak: nigdy, zawsze, muszę, wszyscy.
Podobnie jak w całej piramidzie Diltsa, zmieniając przekonania spychasz na dalszy plan niższe poziomy.
O przekonania pytam” „dlaczego to ma dla Ciebie znaczenie, „dlaczego chcesz to osiągnąć?” Po odpowiedzeniu sobie na te właśnie pytania, usłyszysz albo przeczytasz o swoim dowartościowaniu. Dowiesz się, że jak w to uwierzysz – jak ważna jesteś dla siebie, to wzrosną szanse na osiągniecie i realizację wcześniej wymienionych celów; środowisko i zachowania i umiejętności, dzięki którym to wszystko osiągniesz.