A. Przeramowania – zostałem wychowany w danym społeczeństwie, w domu, w którym panowały pewne przekonania oraz dorastałem wśród osób, które karmiły mnie swoimi przekonaniami. Czas to zmienić zaczynając od uświadomienia sobie jakie przekonania posiadam dziś oraz czy one mnie wspierają, czy raczej ograniczają.
Coś, co mnie ograniczało (ja na to nie zasługuje, bo się nie nadaję…) i nie pozwalało osiągać więcej doprowadzało do mojej frustracji i gniewu. Więc poprzez to narzędzie zacząłem się zastanawiać nad odpowiedzeniem sobie na proste pytanie; skąd ja to wiem, że „nie zasługuje, nie nadaję się”? I szukałem odpowiedzi, prostych, banalnych, śmiesznych, bo przecież gdzieś musiałem usłyszeć, przeczytać, zobaczyć i zapamiętać, że to nie jest dla mnie, prawda? Odpowiedzi brzmiały; od taty, od kolegów z podwórka i z tego, że widziałem wokół siebie bardziej inteligentych i błyskotliwe osoby, które mi imponowały.
Zrozumiałem, że jest to fałsz, którym sam się karmię i wpływa on na zaufanie do mnie – do siebie. Wprowadzał mnie w poczucie niskiej wartości i barku wiary w siebie. Wywoływał brak zaufania i wiary do siebie. To już nie odbywało się na poziomie umysłu, lecz emocji, ducha, mocy.
Zacząłem się rozglądać ilu znam ludzi wokół siebie, którzy też tak myślą. Ilu ich było dokładnie i kim oni byli? Zrozumiałem, że są podobni do mnie ale nie tacy sami.
Ilu znam ludzi fałszywych? Jeśli uznam osobę za fałszywą, to ile razy człowiek taki musi być – wyrazić swój fałsz, abym uznał go fałszywego? Raz to za mało, bo to mi daje 100%, za drugim razem zaczynam zastanawiać się nad jego intencją, a trzy…. ile razy Ty masz z tym do czynienia?
Następnie zastanawiałem się nad tym ilu osobom zaufałem w życiu i dlaczego to zrobiłem? Ile osobom ufam teraz – dzisiaj? Wszystko to wypisałem w moim zeszycie i odkrywałem w ten sposób moje wartości i zaufanie do siebie. Bo warto.
W jaki sposób pozyskujesz codzienne pożywienie? W jaki sposób pozyskujesz codzienne zaufanie do i od ludzi, z którymi spędzasz czas? Odpowiedz siebie na pytania:
- Skąd znam te przekonanie?
- Ile jest w tym mojej odpowiedzialności? (pamiętaj o kwadracie odpowiedzialności)
- Co muszę zrobić, dokonać osiągnąć aby sobie zaufać?
- Jakie przekonania chcę nabyć, takie które mnie wspierać będą?
W następnych częściach tych wpisów otrzymasz narzędzia do zmiany swoich przekonań. Zacznij od swoich, a staniesz się… kim chcesz się stać, aby mieć…?