Własne przekonania najszybciej rozpoznasz po tym co mówisz i w jaki sposób się wypowiadasz. W zarządzaniu sobą ogromną pracą jest praca i uwaga skoncentrowana na sobie. Dlatego właśnie im więcej uwagi skupiasz na sobie, tym szybciej jesteś w stanie zauważyć ograniczające Cię przekonania.
Zastanów się przez chwilę skąd znasz lub utożsamiasz się z takimi przekonaniami jak; „Tak już po prostu jest, że szef to może wszystko, a pracownik to wyrobnik, który ma niego zap…” lub „Klienci to dranie” albo „Niezawodne samochody są z Niemiec”, „Nie mogę wykonać tego zadania – polecenia, bo się do tego nie nadaję”, „Tak to tylko bogaci mają, a ja…”.
Proponuję Ci trochę pracy nad sobą, abyś poobserwował siebie i zauważył reakcję podczas czytania i odpowiadania na poniższe pytania, ok. Więc zacznijmy;
- Przekonanie ograniczające mnie, to ….. (nie nadaje się do tego! To za ciężkie dla mnie! Jestem z innej gliny ulepiony! lub inne, które przychodzi Ci teraz do głowy). Jak już dokończysz i ustalisz przekonania dotyczące tylko Ciebie, to teraz odpowiedz; Jak to wpływa na Twoje życie osobiste? Jak to wpływa na Twoje życie zawodowe? Jak to wpływa na Twoją przyszłość?
- Przekonanie ograniczające innych, to ….. (Nikt mnie nie rozumie! Robią mi na złość! Oni mieli inne warunki, w których dorastali i teraz jest im łatwiej! lub inne, które przychodzi Ci teraz do głowy). Jak już dokończysz i ustalisz przekonania dotyczące tylko Ciebie, to teraz odpowiedz; Jak to wpływa na Twoje życie osobiste? Jak to wpływa na Twoje życie zawodowe? Jak to wpływa na Twoją przyszłość?
- Przekonanie ograniczające sytuacji, to ….. (to przez korki na ulicy, powolny autobus lub kolegę się spóźniam! Miałem wypadek – kolizję drogową, która nie pozwoliła mi na…! Gdyby nie ta sytuacja miałbym …! lub inne, które przychodzi Ci teraz do głowy). Jak już dokończysz i ustalisz przekonania dotyczące tylko Ciebie, to teraz odpowiedz; Jak to wpływa na Twoje życie osobiste? Jak to wpływa na Twoje życie zawodowe? Jak to wpływa na Twoją przyszłość?
We wcześniejszych wpisach omawiałem kwadrat odpowiedzialności, z którego wynika, że im większą odpowiedzialność bierzesz w życiu za to co Ci się przydarza, to…
A odpowiadając na powyższe pytania na temat Twoich przekonań, ustalasz poziom własnej odpowiedzialności. Zauważasz, skutki decyzji jakie podejmujesz oraz to, czym się kierujesz w życiu; ambicjami, lenistwem, zaangażowaniem, dumą, pychą… Jeśli odpowiedziałeś na wszystkie pytania, to juz wiesz które obszary przekonań są do zmiany, aby z czasem było łatwiej – z czasem!
Bo jak robisz w życiu rzeczy łatwe, to Twoje życie będzie ciężkie. A jak robisz w życiu rzeczy ciężkie, to Twoje życie będzie łatwe. Gdzie jesteś dziś i co wybierasz? Gdzie jesteś dziś i czym się kierujesz?