Chcąc udowodnić własne poglądy bądź postrzeganą rzeczywistość celowo nie zgadzasz się z poglądami innych, po to, aby zachować przekonanie o własnej niezależności. Uwagę kierujesz na zewnątrz odchodząc od tego, co czujesz, reagując automatycznie „NIE” na propozycje.
Pierwszy raz dochodzi do tego podczas lat młodzieńczych w wieku 13-14 lat,kiedy buntujesz się przeciw rodzicom i zaczynasz szukać autorytetów, ludzi, którzy myślą inaczej niż Twoi rodzice. Próbujesz odciąć pępowinę, lecz rodzice na to nie pozwalają.
Wychodząc na przeciw poglądom rodziców zaczynasz szukać siebie, lecz jeśli robisz to za pozwoleniem rodziców, to podróż jest piękna. Jeżeli chcesz im zrobić na złość i być przeciwieństwem ojca na przykład, to dokonujesz destrukcji, która jest buntem przeciw czemuś.
Tak Ci zostaje na całe życie i jesteś zawsze przeciw czemuś lub komuś, bo stworzyłeś sobie wzorzec postępowania z ludźmi – to jest Twój rodzaj komunikacji. Pozwala Ci to zachować integralność własnego ja, jako niezależne.
Troll szuka komu zrobić na złość, gdzie w strefie pokoju wznieść bunt lub przeciwko komu stanąć ? Działasz według mechanizmu, który Cię opanował: niszczysz każde społeczeństwo, przyjaźń i związek lecz zachowujesz niezależność i własną opinię. Pytanie tylko, czy zawsze chcesz mieć rację i wygrywać, czy chcesz mieć ciekawe i wartościowe życie.
Spójrz na swoje zachowanie i przeanalizuj, w jakich sytuacjach nie zgadasz się, choć czujesz dyskomfort? Z którymi osobami lub przeciw jakim głoszonym przez nich poglądom się nie zgadzasz? Poszukaj w siebie reakcji Trolla, który działa nawykowo i mechanicznie w konkretnych sytuacjach.