27. Zniekształcenie

Postrzegasz świat wokół siebie w sposób oparty tylko i wyłącznie na własnym modelu. Kiedy otrzymujesz od kogoś kwiaty, co wcale nie jest dowodem zakochania, miłości – a Ty go tak właśnie widzisz. Istnieją inne powody dla których ktoś podarował je właśnie Tobie i może oznaczać to, że na przykład;

  • jest wdzięczny

  • wypada w ten sposób podziękować

  • tak wita nowo poznane osoby

Wszystko inne, co próbujesz dobudować w teorii jest niezdrowe dla Ciebie. Dlatego Troll się cieszy i szuka winnych próbując zrozumieć sytuację.
 

Kiedy mąż zdradził swoją żonę zniekształcenia żony poniosą ją w cztery strony wyobraźni;

  1. Będziesz obwiniać siebie – mój mąż mógł mnie zdradzić, bo „ja byłam nie taka”, „byłam niewystarczająca” lub „mogłam być dla niego lepsza”. Tu dochodzi do zaniżenia poczucia własnej wartości.

  2. Będziesz obwiniać jego i go „zmniejszać”; „on nigdy nie dorósł do prawdziwej miłości”, „nigdy nie dorósł do stworzenia prawdziwego i długotrwałego, prawdziwego związku”. Przekreślasz go, aby się dowartościować.

  3. Będziesz się martwić o przeszłość mówiąc, że zmarnowałaś tyle lat z tym draniem, bo „miałam plany na naszą starość”, „sądziłam, że jak pójdą dzieci, to…” lub „on mi był potrzebny do…” W tym przypadku miałaś egocentryczne cele do osiągnięcia oraz korzyści – mąż był narzędziem.

  4. Będziesz zmartwiona przyszłością – „teraz już nikogo nie znajdę”, „jestem rozwódką i kto mnie będzie chciał” lub „co ja sama zrobie”. Czujesz rozpacz i nie widzisz korzyści z bycia wolną.

Zauważ, że ten dramat rozgrywa się tylko i wyłącznie w Twojej głowie. OD ciebie zależy, którą możliwość wybierzesz, za każdym razem raniąc siebie. Zdrada sama w sobie jest bolesnym doświadczeniem.
 

Troll często szuka różnego rodzaju wyjaśnień takiej sytuacji wpędzając Cię w pewnego rodzaju obłęd. Korzyta z tego w pełni, bo pozostaje w strefie komfortu doprowadzając Cię do autodestrukcji.
 

Rozwiązaniem jest przyjęcie sytuacji, przeżycie bólu związanego z odrzuceniem, rozczarowaniem i wszystkimi trudnymi uczuciami, które się pojawią, a potem jasne spojrzenie w przyszłość; co teraz mogę z tym zrobić? Jakie mam korzyści? Jakie nowe drzwi się otwierają? Co zostawiam za sobą i do tego nie wracam?