To mechanizm występujący najczęściej w bardzo młodym wieku. Wchłaniasz, przyjmujesz i asymilujesz cechy, reakcje oraz postawy z życia człowieka, który Ci imponuje.
Posługujesz się przekonaniami innych ludzi, których nigdy nie sprawdziłeś. Dochodzi do pewnego rodzaju dysonansu; nie odnalazłaś jeszcze prawdziwej siebie, więc udajesz kogoś innego. Brak doświadczeń lub przeżyć na wzór autorytetu powoduje wewnętrzne rozdarcie przez co wychodzi na jaw brak kompetencji.
Kompetencje możesz rozwijać tylko w sytuacji kiedy jesteś sobą. Wzór do naśladowania jest potrzebny, ale nie może polegać na udawaniu kogoś innego. To przyjdzie z czasem, w trakcie rozwoju Twoich kompetencji, tych które będą Twoje i wynikać bedą z Twojego życia i pracy nad nim.
Przekonania czy poglądy są głoszone przez osobę, która najczęściej doznała w życiu różnych sytuacji, o których mówi – wyraża się. To jej prawdziwa przygoda i opowiada ją z własnego doświadczenia. Ty zaś kieruj się własną drogą i działaj na swój sposób.
Troll chce iść na skróty. Bez pracy nad sobą, bez pomocy coacha, udaje kim się chce stać, co doprowadza do szybkiego wyczerpania i zniechęcenia w Twojej twórczości. Troll zdaje sobie sprawę z takiego zachowania i szybko powraca do stanu wyjściowego czyli strefy komfortu.
Byłaś tak podpalona szkoleniem, książką czy słowami osoby, która wzbudziła w Tobie potrzebę zmiany, że Troll poszedł z Tobą wiedząc o szybkim powrocie do sielanki. Samemu bez pomocy z zewnątrz szansę są marne. Nie wiesz, czego nie wiesz – Troll to wie.
NIe przyjmuj czyjegoś modelu świata. Zastanów się przez chwilę; do czego jest Ci potrzeby model, który teraz promujesz – ojca, jako autorytetu, matki, przywódczyni czy wybranego polityka. Miej własne poglądy, choć to wymaga Twojego zaangażowania i uwagi.