22. Rozszczepienie

To podział rzeczywistości na dwie przeciwne części. Polega na podziale swojego świata w dualistyczny sposób; czarny i biały, bez dostępu do szarości wynikającej z tej pary. Jesteś dobra lub zła, niski lub wysoki, prawo – lewo bez środka.
 

Religijni fanatycy uważają, że albo wierzysz w Boga albo nie! Liczy się wiara. Czyli jesteś w mojej bandzie lub nie! Gdzie „nie” oznacza, że jesteś przeciwny temu co ja wyznaję i o czym mówię.
 

Myślenie w skrajnych kategoriach:

  • Na świecie są tylko samochody marki BMW i cała reszta

  • Utożsamiam się tylko z jedną Marka i jest nią Apple

  • W biznesie są tylko przedsiębiorcy i pracownicy
     

Troll skutecznie utrudnia Ci podejmowanie skutecznych działań, ponieważ jesteś zawieszony na dwóch ekstremach; na tak lub nie. Nie dostrzegasz rozwiązań pośrednich, które wymagają na przykład kompromisu.
 

Modele typu:

  • albo mnie kochasz albo nienawidzisz

  • albo zarabiam dużo albo wcale

  • czuję radość albo smutek
     

Koncentracja na nich nie pozwala Ci dostrzec ważnej rzeczy występującej pośrodku.

Troll gania Cię po huśtawce z jednego końca na drugi doprowadzając do zmęczenia i wyczerpania. Tymczasem w momencie zauważenia tego zatrzymujesz się po środku i rozważasz, w którą stronę teraz kierujesz swoją energię. Wtedy może pojawić się więcej rozwiązań niż dwa.
 

Zauważając działanie swego Trolla zyskujesz możliwość radzenia sobie ze wszystkim i jesteś w stanie dużo szybciej osiągnąć życiowy sukces.
 

Znajdź obszary w życiu gdzie jesteś zero-jedynkowy i zapytaj siebie, jakie inne opcje istnieją między dwoma ekstremami. Staraj się znaleźć minimum trzy.