21. Dysocjacja
To Twoja czasowa reakcja na traumatyczne przeżycie, którym mogła być; katastrofa, wypadek, wielokrotne doświadczenie przemocy lub przerażające przeżycie. Przekracza to Twoją zdolność do poradzenia sobie z emocjami, więc unikając cierpienia doprowadzasz, w nieświadomy sposób oczywiście, do drastycznych modyfikacji własnej osoby; zakłócasz funkcje świadomości i tożsamości. 
 
Blokujesz odczuwanie bólu, cierpienia, zagrożenia życia stosując amnezję. Nazywa się to; wyjście po za ciało. Tu może dochodzić do histerii, nieuzasadnionego poczucia własnej wyższości lub jesteś zupełnie obojętny względem kogoś lub czegoś. Najczęściej odmawiasz dostrzeżenia  odpowiedzialności za własne działania. 
 
Troll uruchamia ten mechanizm w sytuacjach najsilniejszego stresu odłączając Cię od rzeczywistości. Jak sama nazwa wskazuje; mechanizm obronny: czyli obrona przez niechcianym smutkiem na przykład. 
Przykładem niech będzie osoba doświadczająca przemocy z dzieciństwa, która w dorosłym życiu w chwilach bezradności i poczucia utraty kontroli nad własnym ciałem zachowuje złudzenie kontroli psychicznej. Jest to tylko złudzenie, bo odrywa się od traumatycznego wydarzenia tylko w trakcie jego trwania. 
 
Zauważ w jakich sytuacjach chowasz się za Trolla. Jakie myśli są niechciane, które powodują poczucie dyskomfortu. W momencie ich zauważenia zyskasz kontrolę i obronisz się sam. Troll nie będzie Ci już potrzebny.