17. Zaprzeczenie

To fałszowanie obrazów teraźniejszości poprzez nieprzyjmowanie do wiadomości realnych faktów, w celu odsunięcia negatywnych myśli i emocji, które mogłyby się z tym wiązać. Mechanizm ten jest najczęściej stosowany przez narcystyczne osobowości i ma charakter obronny.
 

Alkoholik, który twierdzi, że nie jest uzależniony, bo przecież w każdej chwili może przestać pić, wypiera niewygodną rzeczywistość, zauważoną przez otoczenie, które kieruje się faktami. To co zaprojektował w swojej głowie stoi w sprzeczności, bo dostrzeżenie tego przekonania musiało by doprowadzić do jego rewizji, a to już jest niewygodne, ujmujące i przykre.
 

Zaprzeczenie realnym faktom ma na celu uniknięcie cierpienia, które jest związane z ich akceptacją. Zamykasz oczy, aby nie zobaczyć tego, z czym jest związany ból emocjonalny. Nie można uniknąć faktów, zasłaniając oczy, bo będą się kształtowały w Twoim umyśle.
 

Zaprzeczenie jest silnym sygnałem, że istnieje już określona niespójność pomiędzy stworzonym, pięknym modelem swojego świata, a światem rzeczywistym. Zachodzi wewnętrzny dysonans, który powoduje napięcie i niepokój, wiec nie chcąc przeżywać tych uczuć, zaprzeczam, że istnieje to, co w rzeczywistości istnieje.
 

Troll pragnie żyć w ten sposób, jaki jest mu wygodny, doprowadzając do pewnego rodzaju autodestrukcji mojego organizmu; palę negując zachorowanie na nowotwór, piję bo lubię, jestem sobą i mam problem z ciągłym zatrudnieniem lub nie potrzebuję psychoterapii – w sytuacji kiedy rodzina cierpi i płacze przez moje krzyki, złość i gniew. Przecież to narusza Twoje ego, prawda?