15. Nadmierna samokontrola

Umiejętnie kontroluję swoje zachowania i emocje. Tu zachodzą bardzo ciekawe zjawiska; dochodzi do próby kontroli własnych myśli i stanów emocjonalnych oraz do wprowadzanie się w te stany.
 

Nauczyłeś się tego mechanizmu w dzieciństwie, bo nie mogłeś ufać rodzicom lub jednemu z nich. Spowodowało to wyłączne poleganie na sobie i zatarcie się niezależności i nieufności. Ten brak zaufania z dziecięcych doświadczeń doprowadza do tego, że w życiu dorosłym czujesz się w obowiązku, bez przerwy dbać o swoje dobro. Trudno jest Ci uwierzyć w czyjąś bezinteresowność. Jesteś przekonany, że musisz posiadać nad wszystkim bezustanną kontrolę i kierować otaczającym Cię światem.
 

Chaos jaki towarzyszył Ci w dzieciństwie, sprawia, że do poczucia stabilizacji, poddajesz się wyjątkowo surowej dyscyplinie. Żyjąc w zwariowanym domu, wstydziłeś się tego co tam się działo, przyjmując chore zasady. W dziecięcej naiwności rozpaczliwie próbowałeś udawać normalność; każde zachowanie było wyćwiczone i motywowane ukryciem prawdy i nie ujawnianiem rzeczywistości.
 

Obecne przekonanie, że jesteś w stanie nieustannie kontrolować samego siebie, innych ludzi i całą rzeczywistość wokół Ciebie, jest dosyć iluzoryczne, prawda? Bo wszystkiego, co wydarza się wokół Ciebie i w Twoim życiu, nie jesteś w stanie kontrolować. Dlatego czujesz zmęczenie.
 

Twój Troll jest zalękniony i nieustannie potrzebuje poczucia bezpieczeństwa. Z tej potrzeby planujesz i próbujesz przewidzieć oraz wykreować swoje życie. Masz przekonanie, że kontrolując swoje życie, sprawisz, że poczucie bezpieczeństwa będzie na tym samym poziomie. Stres z powodu myśli o odpuszczeniu kontroli sprawia znowu czarnowidztwo i zaburzenie porządku Twojego świata.
 

Naucz się razem z Trollem powoli odpuszczać kontrolę pewnych spraw, nie wszytko planować, a żyć na początek godzinę dziennie bez planu. Poproś kogoś o pomoc, choć niekiedy może to wydawać się trudne, rób rzeczy wystarczająco dobrze, a nie tylko idealnie.