13. Fiksacja

Daje krótkotrwały zysk w postaci zmniejszenia odczuwania napięcia, a to jest podstawowe zadanie mechanizmów obronnych. Fiksacja polega na uporczywym trzymaniu się wyuczonych mechanizmów przystosowania swoich myśli i zachowań, a dzięki temu niedopuszczaniu myśli, które doprowadzić mogą do frustracji.
 

To dostrzeganie tylko jednego fragmentu rzeczywistości w całej sytuacji czy zdarzeniu. Masz klapki na oczach: nie chcesz dostrzec innych rzeczy lub sytuacji. Zwracasz uwagę na czepianie się partnera, jego obrażanie się i kąśliwe uwagi, a inne, te dobre uczynki pozostają przez Ciebie niezauważone. Pragniesz, żeby tylko ta potrzeba została zaspokojona przez bliskie Ci osoby lub, żeby przestały zwracać uwagę na to jedno Twoje zachowanie. W momencie, gdy słyszysz wypowiedziane słowa, które Cię dotykają, czujesz złość i niepewność, prawda?
 

Mieszkasz i żyjesz z rodzicami jako dorosły facet i nie masz potrzeby – pragnienia, założenia własnej rodziny lub bliskiego związania się z inną osobą albo źle się czujesz w sytuacjach prawdziwej niezależności? ten mechanizm dotyczy właśnie Ciebie.
 

Na pewnym etapie Twojego rozwoju doszło do zablokowania emocjonalnego, który spowodował brak przejścia do następnej fazy rozwoju. Fiksacje rozwojowa często związane są deprywacją potrzeb charakterystycznych dla danego wieku rozwojowego.
 

Zmień swojemu Trollowi okulary i zacznij dostrzegać świat w szerszej perspektywie. Naucz Trolla zauważać te dobre strony związku, partnera, poprzez opisanie za co go – ją doceniasz? Jakie są plusy prawdziwego związku, lub czym firma, w której pracujesz i masz jej dosyć, wyróżnia się na rynku? Warto zmienić od czasu do czasu okulary.