11. Regresja wieku

Ten mechanizm stosujesz w celu manipulacji partnerem, współmałżonkiem lub kolegą – koleżanką. Wchodząc w osobowość dziecka, pragnąc osiągnąć określony cel, uzyskać to, czego pragniesz na obecną chwilę. Działało w dzieciństwie więc i powinno zadziałać teraz, prawda?
 

Staję się małym chłopcem, który udaje, że nie wie jak ma wykonać daną czynność lub zadanie powierzone mi do wykonania. Kobieta zaś zamienia się w dziewczynkę, by podkreślić męskość mężczyzny i jego wielkość. Tu ukazywana jest niewinność, dziecięcy głosik, albo spuszczona głowa w dół ze skierowanymi stopami do środka. Mowa ciała wskazuje na bezradność i zagubienie.
 

Regresja ta zachodzi najczęściej pod wpływem stresu, który wynika z braku podjęcia odpowiedzialności, niechęci lub lenistwa. Na przykład; nie chcę podjąć się danego zadania, więc może ktoś inny zrobi je za mnie, kiedy wykażę słabość i brak wiedzy.
 

Eric Berne ( W co grają ludzie) miałby dużo do powiedzenia w kwestii relacji dorosły-dorosły. Znam związki, gdzie regresja ma zastosowanie: „jaką bluzkę mam założyć Krzysiu, bo ja nie wiem” albo „Moniczko, nabroiłem, więc zasługuję na klapsa”- mówi mąż do żony.
 

Gorzej, gdy do regresji dochodzi w Twojej sypialni i bawisz się z żoną w tatusia i córeczkę lub odwrotnie; synka i mamusię. To podobno da się leczyć, ale z jakim skutkiem, gdy w twoim związku jest prawdziwa córeczka w wieku nastoletnim…
 

Inny przykład: młode kobiety szukają „tatusia”, który się nimi zaopiekuje, bo tatuś kochał ją jak była małą, zagubioną dziewczynką. Wtedy partner wchodzi w rolę ojca i zamiast wspierać, zaczyna kontrolować żonę jak swoje dziecko biorąc za nią odpowiedzialność. Udziela rad i pilnuje, żeby nie zrobiła jakiegoś głupstwa. Mechanizm ten prowadzi do obwiniania i złości, aż w końcu do rozstania.
 

Przejmij kontrolę nad Trollem, który pozostał na poziomie rozwoju dziecka i uważa, że tak dacie radę przebrnąć przez życie. Rola dziecka, które potrzebuje pomocy była pomocna podczas dorastania i już dobiegła końca. Teraz jesteś dorosły i powinieneś wziąć odpowiedzialność za siebie. Naucz Trolla nowych mechanizmów w dorosłym już życiu.