1. Wyparcie

Jest jednym z podstawowych pojęć psychoanalizy Freuda i oznacza metodę radzenia sobie z moimi wewnętrznymi konfliktami w celu obrony ego. Działa automatycznie i chroni mnie przed bólem i lękiem.
 

Jeżeli pragnę usunąć z mojej świadomości myśli, wspomnienia lub uczucia, które przywołują bolesne skojarzenia, to dokonuję wyparcia. Wyparte myśli i uczucia istnieją nadal, lecz poza moją świadomością.
 

Moim obowiązkiem jest telefonowanie do klientów i umawianie spotkań w celu sprzedaży; robię inne rzeczy; gotuję obiad, telefonuję do rodziny lub robię porządek w plikach komputera, aby odwlec moje zadanie. Dlaczego? Ponieważ podświadomie wiem, że będę miał wiele odmówień i nieodebranych telefonów oraz niską ilość umówionych spotkań, a do tego, z tak małej jej ilość małą sprzedaż. Więc mój Troll robi wszystko aby nie zaznać przykrości , smutku i zawodu na sobie samym.
 

Mam spotkanie z coachem lub psychoterapeutą i zapominam lub przekładam to spotkanie, ponieważ boję się skonfrontować z samym sobą i wyjdę na osobę, która robiła głupie rzeczy do tej pory. Nagle pojawiają się inne ‚’’ważniejsze’’,różne sprawy, które nie mogą poczekać i nie mogę ich przełożyć, tylko trafiają się właśnie teraz.
 

Rozwiązaniem jest obserwowanie Trolla, który jest pełen lęku przed zmianą. Głęboko w Tobie zakorzeniony próbuje nie wchodzić w przerażajace go sytuacje, nad którymi nie ma poczucia kontroli.