Słuchanie i pseudosłuchanie
Niby wszyscy mamy uszy, a nie wiele jest osób, które potrafią słuchać. Jeśli nie natrafiłeś jeszcze na osobę potrafiącą słuchać, to wiele jeszcze przed Tobą, bo ktoś taki jest jak dar z nieba, jak przyjaciel, jak najbliższa Ci osoba. 
 
Z kimś kto potrafi słuchać czujesz się wspaniale, bo uwaga tej osoby na tam co co mówisz i w jaki sposób mówisz. Kiedy zaczynasz słuchać, to stajesz się uważny, cierpliwy i cały jesteś pochłonięty słowami swojego rozmówcy.
Słuchanie wyróżnia 5 podstawowych poziomów, na których słuchasz lub jesteś słuchana;
  1. Ignorowanie, czyli tak naprawdę nie słuchasz. Twój rozmówca mówi o niebie, a Ty słyszysz o chlebie. Taka rozmowa nie trwa zazwyczaj długo z powodu emocji jakie przeżywa osoba ignorowana. 
  2. Udawanie, czyli udajesz, że słuchasz. To słuchanie bez zainteresowania przez Ciebie. Bez ciekawości jaką możesz wywołać z swoim rozmówcy. Tutaj łatwo zauważyć, że Twoja uwaga jest kierowana gdzieś w inną stronę. 
  3. Selektywne słuchanie, czyli słuchasz tylko pewnych – zazwyczaj bliskich Ci – części wypowiedzi. Zwracasz uwagę na to co tylko i wyłącznie Ciebie interesuje i w których tematach czujesz się mocny. 
  4. Uważne słuchanie, czyli skoncentrowane słuchanie. Zaczynasz uważać na słowa wypowiedziane przez Twojego rozmówcę. Jesteś ciekaw poszczególnych wypowiedzi lecz bez używania emocji.
  5. Aktywne słuchanie, czyli empatyczne. Słuchasz i pragniesz zrozumieć swojego rozmówcę, poznać jego zamiary, zrozumieć jej potrzeby, poznać opis sytuacji i przeżywane emocje. Jest to słuchanie oparte na faktycznym zainteresowaniu rozmówcy. 
Najwyższy poziom słuchania opiera się nie tym, że zgadzasz się z swoim rozmówcą, lecz rozumiesz i czujesz, co rozmówca Ci przekazuje. I takiego słuchania oraz słuchacza Ci życzę w codziennym życiu.