20. Idealizacja

Posiadasz przekonanie, że ktoś, do kogo jesteś emocjonalnie przywiązany, jest wszechwiedzący – najlepszy, dzięki czemu czujesz się przy nim bardzo bezpiecznie. Taka sytuacja występuje u osób, które nieświadomie posiadają niskie poczucie własnej wartości i szukają tych pewności w innych osobach. Projektują swoje braki na innych – bliskich, którzy wcale nie muszą być tacy idealni, jak ich postrzegają.
 

Przykładem niech będzie lekarz prowadzący Twoją bliską osobę w ciężkiej śmiertelnej chorobie; wierzymy w jego nieomylność i doświadczenie. Wierzysz w jego przywództwo i idealizujesz go, wierząc, że dokona cudu.
 

Albo po rozpadzie długotrwałego związku, szukasz nowej partnerki nieustannie porównując ją do poprzedniej, z którą spędziłeś parę lat. Obraz poprzedniej miłości przyćmiewa obraz aktualnie poznanej; Nie możesz sobie nikogo znaleźć, bo żadna nie jest taka jak Halinka, prawda?
 

W momencie pojawienia się obrazu idealizacji, rzadko kto ma szansę wytłumaczyć Ci, żebyś przestał to robić. Nikt nie spełni tak wysoko stawianych oczekiwań – które mają się nijak do rzeczywistości. Dlaczego? Bo ideały istnieją tylko w Twojej głowie. Za każdym razem, odpowiednik rzeczywisty będzie daleki od doskonałości: idealny lekarz, prawnik, mąż, żona lub dziecko, w żadnym razie nie jest osiągalny;
 

  • Operacja byłaby udana, gdyby tylko operował dr Religa

  • Sprawa była do wygrania, gdyby…

  • Jajecznica w niedzielny poranek smakowałaby inaczej, gdyby przygotował ją… (ideał)

  • Z Marcinem byłam szczęśliwa, bo… on wiedział, że ja lubię…
     

Powstaje rozczarowanie; prawdziwy obiekt jest niewystarczająco dobry w porównaniu z ideałem. Troll przekonuje Cię, że na pewno znajdziesz kogoś idealnego i spełniającego Twoje wymogi. Lecz prawda jest taka, że możesz być jedynie z kimś prawdziwym i wolnym.