16. Izolowanie

To proces, w którym wspomnienia trudnych doświadczeń są pozbawione przykrej emocjonalnej otoczki. Mówiąc inaczej, jest to proces odizolowania od dawnych przeżyć – przykrych, budzących lęk uczuć.
 

Tutaj odrywasz od siebie to, co kiedyś było razem. Dążysz do przesadnie logicznego myślenia, w ocenie rzeczywistości i przyjmujesz racjonalne postawy wobec rzeczywistości. A przez takie logiczne oczyszczenie, pozostaje w świadomości część przeżycia. Zostaje także odłączona otoczka emocjonalna.
 

Najczęściej dokonujesz oddzielenia myśli seksualnych lub agresywnych od emocji, które podlegają w tym czasie stłumieniu. Oddzielasz też sytuacje urazowe i grupujesz je ze względu na problemy emocjonalne. Dokonujesz odłączenia niepożądanych emocji – uczuć od percepcji, myśli i wspomnień. Izolujesz je od siebie ze względu na stan ich odczuwania, bo myśli oddzielasz łatwiej i szybciej niż emocje, które są rzeczywiste. Komunikują one wyraźnie co się z Tobą dzieje. Będąc strażakiem w akcji gaszącym ogromne płomienie ognia narażony jesteś na niebezpieczeństwo, ale izolujesz lęk od wykonywanych czynności zawodowych.
 

W większości ludzie więcej myślą niż czują, dochodzi tu do braku kontaktu z samym sobą i spójności na polu bycia sobą i przeżywania codzienności. Kiedy opowiadam dramatyczną historię ze swojego życia i jestem „obok” tej opowieści, nie przeżywam jej ponownie, opowiadam jakby przydarzyła się komuś innemu.
 

Troll uruchamia ten mechanizm wtedy, gdy Twoje emocjonalne obciążenie staje się dla Ciebie zbyt bolesne i przykre. Naucz Trolla przeżywać emocje i dowiedz się trochę więcej na temat inteligencji emocjonalnej, a do codziennej nauki polecam aplikację po tytułem „How are you”.